ś

KALENDARZ BIODYNAMICZNY NA TYDZIEŃ: 27.05. - 2.06.

  Zgodne z Kalendarzem Księżycowym zalecenia dla ogrodnika i zdrowego człowieka.

 

Miniony tydzień wyglądał jak spóźnieni Ogrodnicy: zimno, mokro, wietrznie. W niektórych regionach dopiero w sobotę po południu lub w niedzielę zrobiło się pogodnie. I tu rodzi się problem. Jak tu święcić nic nierobieniem niedziele, jak nie przeszkadzać tym którzy święcą, a my nie mamy potrzeby. To problem także zbliżającego się Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt katolików. Niestety nie można powiedzieć trawie by nie rosła. Kosiliśmy w niedzielę i kosić będziemy w Boże Ciało, bo inaczej się nie da. Podobnie jest z zaleceniami kalendarza biodynamicznego. Zasady, skądinąd słuszne i mądre czasem trzeba łamać. Dlatego gdy mszyce zaatakowały nasze róże, a grzyb tak szybko rozwijał się na wiśniach, że zaczęły nagle tracić liście sięgnęliśmy po drastyczne rozwiązania. Na mszyce zastosowaliśmy wywar z tytoniu, chociaż zaszkodzi on także pożytecznym owadom. Ratując wiśnie musieliśmy użyć preparatów chemicznych. Ale już w przypadku berberysu, na którego liściach pojawiły się czerwone plamy rdzy zbożowej postąpiliśmy delikatniej stosując oprysk wywarem ze skrzypu. Powtórzymy ten zabieg kilkakrotnie – miejmy nadzieję że wystarczy. Zrobimy też oprysk wyciągiem z pokrzywy, bo zauważyliśmy że kiedy ogród był jeszcze zdziczały i wokół berberysu rosły ogromne pokrzywy, krzew nie chorował. W ten sposób szukamy kompromisu między tym co chcemy a tym co jest konieczne.

 

Pojawiły się pierwsze dmuchawce, budzą wspomnienia z dzieciństwa / fot. marta zając

 

DZIEŃ KORZENIA/KWIATU/LIŚCIA/OWOCU

 

Poniedziałek i wtorek to dni dedykowane pielęgnacji roślin uprawianych dla korzeni. Wysiewamy jeszcze marchew i buraki ćwikłowe. Nawozimy czosnek i inne rośliny korzeniowe stosując nawozy zawierające dużo azotu np. gnojówkę z pokrzywy, a jeżeli jej zapach nas odpycha. Rozkładając na grządkach posiekaną pokrzywę i liście mniszka. Pielimy grządki.

 

Środa i czwartek to dni kwiatowe. Obcinamy kwiatostany przekwitłych forsycji – jeżeli do tej pory tego nie zrobiliśmy. Po przekwitnięciu przycinamy także lilaki, bo inaczej dolne części krzewów ogołocą się z liści. Gałęzie można skrócić nawet o 1/2 długości. Obrywamy kwiatostany różaneczników, które już przekwitły tak by nie wiązały się nasiona bo to osłabia kwitnienie w przyszłym roku. Możemy już kosić trawnik w miejscach gdzie rosną cebulice.

 

Piątek, sobota i niedziela do godz. 9. są liściowe. Zaczyna się plaga ślimaków i gąsienic niszczących liście wielu roślin. Jest wiele sposobów na ich zniszczenie. Kilka opisaliśmy na naszej stronie:

 

http://www.biodynamiczny.pl/poradnik-biodynamiczny/269-biodynamiczne-i-ekologiczne-sposoby-na-slimaki.

 

Nawozimy warzywa wymagające dużej ilości pokarmu m.in. selery, pomidory. Możemy rozkładać wokół nich dojrzały kompost lub npodlewać np. gnojówką z pokrzyw i żywokostu.

 

Reszta niedzieli powinna być poświęcona pielęgnacji roślin uprawianych dla owoców. Zwróćmy uwagę na liście drzew owocowych, bo pogoda sprzyja infekcjom grzybowym. Możemy jeszcze wysiewać wprost do gruntu ogórki, cukinię czy kabaczki. Ściółkujemy truskawki, gdy nie mamy innego materiału, nawet papierem - uchroni to rośliny przed gniciem i chorobami grzybowymi.

 

KSIĘŻYC MALEJĄCY

 

Jeżeli będziemy teraz zbierać pierwsze warzywa korzenne: rzodkiewkę, młodą marchewkę spod folii, cebulkę, będą smaczniejsze i bardziej wartościowe. To także dobra pora na wykopywanie korzeni ziół leczniczych np. mniszka.

 

O zastosowaniu mniszka w ziołolecznictwie czytaj tutaj:

 

http://www.biodynamiczny.pl/biodynamika-a-zdrowie/85-idziemy-na-lake-po-mnicha

 

KOZIOROŻEC/WODNIK/RYBY/BARAN

 

Poniedziałek i wtorek są pod wpływem Koziorożca. To dni bezsolne. Musimy zadbać o wszystko co służy poprawie funkcjonowania układu krwionośnego i obniżenie ciśnienia krwi. Zamiast soli warto używać do potraw dużo mocno aromatycznych ziół. Ale osoby z niskim mogą sobie pofolgować jedząc kiszone ogórki, wędzone mięsa i kiełbasy - to wszystko powinno im służyć.

 

Środą i czwartkiem rządzi Wodnik. Rezygnujemy z tłuszczu, najlepiej w każdej postaci. Istotne jest zadbanie o pracę gruczołów sterujących wieloma funkcjami organizmu. Nie jemy tłustych potraw. Jedną z najbardziej popularnych metod leczenie chorób wątroby jest kuracja ostropestem plamistym. Możemy odczuwać ból żył i łydek. Pomogą kąpiele w wywarze świerkowego l jodłowego, odwarze z owoców jałowca, wywarze z macierzanki.

 

Gwiazdozbiór Ryb wpływa na nasze zdrowie w piątek, sobotę i jeszcze w niedzielę, do 9. W te dni trzeba zwrócić uwagę na węglowodany, a także pracę naszego systemu nerwowego. Czwartek, piątek i sobota do 15 powinny być wolne od węglowodanów. Odstawiamy to wszystko co najbardziej szkodzi: cukier, alkohol, słodycze. Posłużą nam wszystkie owoce morza, wspierające pracę wielu gruczołów.

 

Reszta niedzieli, a także poniedziałek i wtorek do wieczora są pod znakiem Barana. Nie jest zalecane białko. Zwróćmy uwagę na funkcjonowanie zmysłów. Zadbajmy o oczy. Do ich przemywania dobry jest rumianek. Jeżeli drętwieją nam palce spróbujmy okładów z tartego chrzanu. Jeżeli bolą uszy, dobrze jest zastosować okład z zaparzonej mięty.

 

KSIĘŻYC WSTĘPUJĄCY

 

Na terenach podmokłych, po ulewach spulchniamy ziemię rano, tak by w ciągu ciepłego dnia odparował jej nadmiar. Na terenach suchych, gdzie woda szybko spływa, spulchniamy wieczorem, by ziemia wchłonęła jak najwięcej wody.

 

Częste koszenie i sprzątanie trawy wyjaławia ziemię. Musimy trawnik nawozić, albo stosować kosiarkę z rozdrabniaczem.

 

PORADNIK WEEKENDOWEGO OGRODNIKA

 

Tak piękne funkie pocięte przez ślimaki i gąsienice! możemy jednak je ochronić / fot. marta zając

 

W ogrodzie musimy dokonać wyboru między estetyką a użytecznością. Skoszoną trawę możemy wywozić i to najmniej racjonalne działanie, ale ogród jest ładny. Możemy też ją składać na kompostownik i już jesienią będziemy mieli z niej nawóz. Innym sposobem jest ściółkowanie nią grządek i ziemi pod krzewami oraz drzewami. Rozkładając się razem z chwastami zasili rośliny, ochroni korzenie przed przesuszeniem. Zwróćmy uwagę na róże, które atakują zarówno grzyby jak i owady nie tylko mszyce ale także zwójkę różóweczkę powodującą zwijanie się liści w tutkę. Jeżeli szkodników jest niewiele, możemy zdejmować zaatakowane liście. Przy silnym ataku konieczne są opryski.

 

 KALENDARZ KSIĘŻYCOWY NA NASTĘPNY TYDZIEŃ OPUBLIKUJEMY W NIEDZIELĘ PO GODZ. 20.

 

Kalendarz Księżycowy

kwiecień 2014
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4