niezapominajki/ fot. sabina zając

 

Święto Niezapominajki obchodzone co roku 15 maja może być... bez niezapominajek (czyli mysich uszek – nazwy pochodzącej od kształtu liści), bo już od ponad tygodnia intensywnie kwitną, a do czasu gdy będą im oddawane honory mogą przekwitnąć. Taką to mamy wiosnę.

 

rzadkie, niezapominajki białe/ fot. sabina zając

 

 

niezapominajki o fioletowych kwiatach/fot. sabina zając

 

Nie tylko niebieskie są kwiaty tej delikatnej, okrywowej roślinki. Bywają też różowe, fioletowe, białe.

 

Najładniejsza jest chyba niezapominajka różnobarwna, a korona kwiatu najpierw jest kremowa lub żółta, potem różowa, a wreszcie niebieska. A że kwiatki nie rozwijają się w tym samym czasie, na jednej łodyżce mamy jednocześnie wszystkie te kolory.

 

 

fot. sabina zając

 

Niezapominajki doskonale nadają się na skalniaki, na słoneczne stanowiska. Znoszą też półcień, ale radzą sobie i w cieniu. Muszą mieć ziemię próchniczą, niekoniecznie żyzną.

Z odmian uprawnych ciekawie wyglądają błotne, o liściach z szerokim białym brzegiem. Spośród leśnych są odmiany niebieskie, różowe, białe.

 

fot. sabina zając

 

Na naturalnych stanowiskach jest coraz mniej tych kwiatów. Stąd właśnie wymyślono Święto Niezapominajek, by poświęcić im szczególną uwagę. Ale w ogrodzch, gdy trafią na dobre warunki, same szybko się rozrastają.

 

 

 fot. sabina zając

Piękne, niebieskie kobierce nie utrzymują się zbyt długo, ale w maju, gdy niezapominajki kwitną, warto część zebrać do celów leczniczych.

 

Niezapominajki w ogrodzie wrzosowo-różanecznikowym./ fot. sabina zając

 

 W zielarstwie

 

Niezapominajki są roślinami leczniczymi. Zbiera się całą zieloną część rośliny teraz, w okresie kwitnienia. Szklankę zebranej rośliny zalewamy litrem mocniejszej wódki. Odstawiamy na około 10 dni. Potem cedzimy. Używamy m. in. na kaszel, przy bólu gardła, zapaleniu oskrzeli i innych schorzeniach układu oddechowego. stosując nie więcej niż pół łyżeczki od herbaty kilka razy dziennie (H. Różański). Abstynenci mogą parzyć ziele świeże lub suszone tak jak herbatę.