Kalendarz Biodynamiczny na 31.07.

Do wieczora  jesteśmy pod wpływem Panny

Dzień korzenny do 18.

 

Stosujemy dietę bezsolną.

 A po godz. 18. wchodzimy we wpływ Wagi

 Rozpoczyna się okres kwiatowy

 

Księżyc nadal jest Zstępujący

 

a my w diecie rezygnujemy z tłuszczu.

 

Marchew idealnie pasuje do stanu przejścia z okresu dbałości o układ krwionośny do czasu poświęconego regulacji pracy różnych gruczołów, m.in. odpowiadających za trawienie.

 

 

 

 Kwiatostan, a w tle baldach przypominający gniazdko z dojrzewającymi nasionami polnej marchwi/ fot. sabina zając

 

Spacerując po polach nie sposób nie zauważyć wysokich na metr kwiatostanów polnej marchwi. Nie jest ona w niczym gorsza od tej uprawnej... za jednym wyjątkiem. Karotenu najwięcej jest w korzeniu pomarańczowym, a ta polna ma korzeń zazwyczaj biały. Ale część zieloną, a także kwiaty i nasiona można wykorzystywać także z tych dzikich.

 

Świeże korzenie marchwi i sok mają wiele związków siarkowych przeciwdziałających zaburzeniom trawienia. Działają też przeciwmiażdżycowo, obniżają poziom cholesterolu. Korzeń pomaga także przy kurzej ślepocie i zaburzeniach przemiany materii. Z kolei nasiona są przeciwskurczowe dla naczyń wieńcowych, a także zwiększają przepływ krwi do serca. Tak samo działają liście i kwiaty. Ponadto są rozkurczowe i żółciopędne. Pomagają także zlikwidować suchy kaszel. Zawarte w korzeniach karoteny chronią przed szkodliwymi skutkami opalania (promieniowanie UV).

 Prosty przepis:

Łyżkę nasion, liści lub kwiatów zalewamy szklanką wrzątku. Odstawiamy do naciągnięcia, wypijamy trzy razy dziennie.

Kalendarz Biodynamiczny na 30.07.

Nadal jesteśmy pod wpływem Panny

Dni korzenne

a my możemy zbierać cebulę i czosnek, przy czym cebula nadaje się do wykopania gdy zaczyna łamać się jej szczypior, a czosnek nim szczypior całkowicie zaschnie.

 

Jeżeli chcemy mieć naturalny środek na poprawę trawienia, warto jeszcze wysiać – to ostania chwila – koper włoski (bulwy) pobudzający pracę jelit, obniżający ciśnienie i poziom cholesterolu.

 

 fenkuł purpurowy/ fot. sabina zając

 

Działa też uspokajająco. Jego nasiona są z kolei wiatropędne, rozkurczowe, a przy okazji pobudzają wydzielanie żółci. Warto używać bulw fenkułu nie tylko w celach zdrowotnych. Doskonale smakuje w sałatce np. z ogórkiem i pomidorami.

 Dla fenkułów najlepsze jest miejsce dobrze nasłonecznione, ale o wilgotnej ziemi, próchniczej, lekko zasadowej lub o odczynie obojętnym.

Księżyc Zstępujący a więc możemy sadzić i ciąć.

 

Nadal nie używamy soli i nie jemy wędzonek.

 

 zebrane w weekend kwiaty wrotyczu już się suszą, ale zapach, aż w nosie kręci/ fot. sabina zając

 

Kalendarz Biodynamiczny na 29.07

 

Weszliśmy we wpływ Panny

 potrwa on do godz. 18 w czwartek.

 Mamy dni korzenne

 i my wykorzystujemy to, by ukopać trochę chrzanu na bieżące potrzeby, ale że nie mamy go za dużo przede wszystkim wykopujemy po to by... wsadzić. Nasz chrzan jest specyficzny, bo ma pstre, bardzo ciekawe liście. Kupiliśmy go najpierw jako roślinę ozdobną. Nad stawem, gdzie go posadziliśmy pierwotnie, miał bardzo żyzną, próchniczą ziemię, sporo wapna, które lubi i masę słońca. A chociaż nie moczył się w wodzie, dobrze robił mu wilgotny mikroklimat.

 

 fot. sabina zając

 

Rósł jak szalony dominując nad innymi roślinami. Musieliśmy go przesadzić w mniej eksponowane miejsce ogrodu. Z jednej sadzonki czyli pociętego korzenia, zrobiło się kilka. Teraz mamy już kilkanaście. Pomyśleliśmy więc , że warto wszystkie chrzany zgromadzić w jednym miejscu i zrobić małe poletko, piękne i użyteczne. Wykopujemy korzenie teraz i sadzimy w odpowiednio przygotowaną ziemię, lekką, próchniczą z kompostownika, wymieszaną z dolomitem i obornikiem. Kawałki korzenia sadzimy ukośnie , tak by wierzchołki znajdowały się 3 cm poniżej poziomu ziemi. Całość ściółkujemy ściętą trawą, tak by nie rozwijały się chwasty, a jednocześnie w okresie suszy ziemia nie zbijała się, i była cały czas miękka i wilgotna. Zasilać go będziemy tylko roztworem obornika.

 Księżyc jest Zstępujący

 i służy sadzeniu, nawożeniu, cięciu. Pomyślmy o sadzonkach truskawek – najlepiej gdy sadzimy w dni owocowe. Teraz jest też najlepszy okres na ewentualne przesadzanie krzewów i drzew iglastych, także na ich sadzenie.

 

W diecie dbamy o układ krwionośny, a dla uniknięcia nadciśnienia w te dni rezygnujemy z soli i wędzonek. Korzystamy z licznych roślin zielarskich regulujących poziom ciśnienia. Do wyboru mamy czosnek, kwiaty głogu, a potem ich owoce, korzeń mniszka, który można wykopać na każdej łące, ziele nawłoci która już niedługo zakwitnie, ziele skrzypu cenne także z wielu innych powodów, ziele owsa, który można wysiać sobie nawet w skrzynce, a także kłącze tak uciążliwego na działkach perzu. Bardzo pomocna jest także ruta albo owoce berberysu bogate w rutynę.

Kalendarz Biodynamiczny na 28.07.

 

Dzień po Nowiu

nadal zatem unikamy wszelkich prac przy roślinach. Można jednak zając się małą architekturą, naprawami itp.

 

Jesteśmy pod wpływem Lwa

 Dzień owocowy

 pogoda sprzyja rozwojowi parcha, możemy go powstrzymać stosując w ogrodzie silne, chemiczne środki które najskuteczniejsze są w czasie Nowiu. My jednak żadnego nie zastosujemy. Jabłonie nowych odmian mają praktycznie wszystkie owoce do wyrzucenia. Stare odmiany są zdecydowanie w lepszej formie, chociaż nie za piękne. Ale dla nas wystarczy, a zapach i smak niepryskanego jabłka jest zdecydowanie lepszy. Ale każdy sam decyduje co woli, szczególnie że chemia stosowania z umiarem jest dopuszczalna.

 

Nie jemy białka, dbamy o zmysły. A jednym z najprzyjemniejszych zmysłów jest smak. Bo cóż życie byłoby warte gdyby nasze ulubione potrawy zaczęły przypominać smakiem papier! Sprawdźcie jak ten zmysł u was funkcjonuje. Jedzcie z zamkniętymi oczami i policzcie ile składników potrawy jesteście w stanie rozpoznać. Jeżeli niewiele, to być może macie próchnicę, powikłania po infekcji gardła, polipy w nosie albo po prostu nadużywacie kropli do nosa. Zaburzenia w odczuwaniu smaków występują także gdy za dużo palimy papierosów. Komu trudno je rzucić, niech przynajmniej pali skręty. Nie zapali wówczas w samochodzie, na przystanku, a konieczność własnoręcznego przygotowania każdego papierosa utrudni automatyczne po niego sięganie.

 

 

 Żywokost jest doskonałym źródłem potasu bardzo potrzebnego roślinom. Możemy go teraz ściąć (szybko odbije) i zrobić z liści kiszonkę, którą można wykorzystywać aż do zimy. Jak by ktoś nie pamiętał, nie w tym sezonie krzewy i drzewa nie mogą już być zasilane nawozami azotowymi. / fot. sabina zając

Kalendarz Biodynamiczny na 26 – 27.07.

 W niedzielę Nów

jego wpływ możemy odczuwać od soboty do poniedziałku włącznie, a dla Księżycowych Ludzi to oznacza, że nie powinni nic robić w ogrodzie, bo jest to szczególnie niekorzystna pora na prace przy roślinach.

Ale jeżeli jedziemy do ogrodu tylko na weekend, nie mamy wyboru, trawnik trzeba wykosić, rośliny kupione w szkółce posadzić, grządki wypielić. Robimy tylko to co musimy. Jednak, gdyby okazało się że rośliny silnie atakują choroby grzybowe, to właśnie Nów jest najlepszy do stosowania nieuchronnych czasem środków chemicznych.

 

 

Jeżeli  wybierzecie się na spacer, na łąkę, uzbierajcie kwiatów wrotycza. Ususzony, rozdrobniony w młynku, działa jak bagno: odstrasza owady w szafie, ale także muchy w domu. Jego zapach może być także skuteczny na komary. /fot. sabina zając

 

Nów to także gorsza sprawność fizyczna i kiepski nastrój. Oczywiście nie u wszystkich da się to zauważyć i na szczęście. Tylko część osób jest wrażliwa na rytmy Księżyca. Ale jeżeli poczujecie się rozdrażnieni, nie wiadomo dlaczego przygnębieni, to być może jesteście właśnie Księżycowymi Ludźmi. Co robić w takiej sytuacji?

 

Mój sposób to tabliczka deserowej czekolady. Biorę kostkę do ust i czekam aż powoli się rozpuści. Czasem jedna kostka nie pomaga... i w takiej sytuacji nie przejmuję się tym, że akurat dziś jest dzień bez węglowodanów. Równie dobrze działa „masło” orzechowe czyli orzechy włoskie zmiksowane z oliwą i miodem.

 

Nów wspiera wszystkie procesy oczyszczania organizmu. Więc jeżeli nam wystarcza energii i nie musimy podejmować żadnych trudnych zadań, spróbujmy kuracji pozwalającej uwolnić ciało od toksyn. Warto też, w ramach oczyszczania organizmu na dwa dni zrezygnować z komputera, internetu i Facebooka.

 

A ponieważ teraz mamy do dyspozycji najlepsze, bo polne ogórki, warto spróbować jak smakują smarowane miodem! Polecamy. A skórkami możemy natrzeć sobie twarz i powieki. Odświeży to skórę, oczyści, nawilży. Sok z ogórków rozjaśni tez piegi jeżeli nam przeszkadzają.

Podkategorie